Bs. Müh., İ. İlker TABAK

Yönetim Kurulu Başkanı

İ. İlker Tabak İzmir’de doğmuştur. 1982’de İzmir Atatürk Lisesi’ni, 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği’ni, 2005’te Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Şubat 1987’de Bilkent Holding’e bağlı Teksis AŞ’de yazılım mühendisi olarak iş yaşamına başladı. Burada ASKİ, GAP, Çaykur, DİE (TÜİK), MEB projelerinde görev aldı. Askerlik hizmetini (Mart 1989-1990) KKK’da Asteğmen olarak yapan İ. İlker Tabak, çalışmalarına Mart 1992’de katıldığı Link Bilişim’de Yazılım Müdürü olarak devam etti. Link Bilişim’de Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ Genel Müdürlüğü YBS Olurluk Çalışması ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Otomasyonu Projesi’nin yanı sıra Link Bilişim Kurumsal Paket Çözümleri ile de çalıştı.

Mayıs 1995’te katıldığı Bilişim Ltd’de (şimdi AŞ) “Pazarlama ve Satış Müdürü” ve “Yürütme (İcra) Kurulu Üyesi” olarak Mart 2017’ye kadar görev yaptı. Bilişim AŞ’deki görevi sırasında başta TED Ankara Koleji Eğitim Yönetimi ve Denetimi Sistemi, Adalet Bakanlığı UYAP, Türkiye Taşkömürü Kurumu (Zonguldak) Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Ulaştırma Bakanlığı e-Ulaştırma Bilişim Projesi, Sivil Havacılık Bilgi Yönetim Sistemi Projesi, TÜDEMSAŞ (Sivas) ERP ve EBYS, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü (şimdiki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) YBS, SHÇEK (şimdiki Aile ve SP Bakanlığı) YBS, Hazine Müsteşarlığı İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi (İKYS), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ERP ve EBYS, TODAİE YBS, Hacettepe Üniversitesi İKYS ve EBYS, ODTÜ İKYS, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) İKYS, Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş. İKYS projeleri olmak üzere birçok kurum ve kuruluş için yürütülen yazılım projesinde görev aldı.

Mayıs 2017’de kurduğu TBK Bilişim Sistemleri San. ve Tic. AŞ’de çalışma yaşamını sürdüren İlker Tabak, meslek yaşamı boyunca yazılım uzmanı ve proje yöneticisi olarak birçok bilişim projesinde görev almıştır.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD, kuruluşu 1971) ve TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO, kuruluşu 2012) üyesi (3. Dönem Onur Kurulu Üyesi (2016-2018), 4. Dönem BMO Eğitim Kom. Bşk. (2018-...)), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV, kuruluşu 1995) kurucu üyesi olan Tabak, Yenişehir Gençlik ve Spor Kulübü (kuruluşu 1954) Yönetim Kurulu Üyeliği (2007-2008) ve Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED, kuruluşu 1999) Yönetim Kurulu Üyeliği de (2009-2013) yapmıştır.

İlker Tabak, TBD Yönetim Kurulları’nda 19. Dönemden itibaren (Kasım 1992) Üye, Genel Yazman ve 2. Başkan olarak 22 yıl görev yapmıştır. TBD Ankara Şubesi Başkanlığı (2011-2013) ve TBD Yönetim Kurulu Başkanlığı da (2015-2017) yapan İlker Tabak, TBD çatısı altında mesleki konularda çeşitli çalışma gruplarında görev almıştır. Halen TBD Onur Kurulu Üyesi (2017-...) olan İ. İlker Tabak, mesleki bildiri ve yayınlarının yanı sıra, Yayın Kurulu Üyesi ve editörlerinden biri olduğu TBD Bilişim Dergisi’nde düzenli olarak yazılar yazmaktadır. TBD Divan Başkanlığı da yapan İ. İlker Tabak, halen TBD Özenli Türkçe ÇG Bşk., TBD İcra Kurulu Başkan Yrd. ve TBD Yerli ve Milli Yazılım Endüstrisi ÇG Üyesidir.

TBD, TBV, TMMOB BMO, HÜMED ve Yenişehir GSK dışında; İzmir Atatürk Lisesi Mezunları Derneği (İALMD), Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği (BİYESAM – Haysiyet Kurulu yedek üye) ile Savunma Havacılık ve Uzay Derneği (DASA) üyelikleri de bu bulunan İlker Tabak, TBK BİLİŞİM SİSTEMLERİ Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra;

 • Mart 2015’ten beri TOBB Türkiye Yazılım Meclisi üyeliği;
 • Mayıs 2015 tarihinden beri Bilkent Üniversitesi, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri (CTIS) Bölümü Danışma Kurulu üyeliği;
 • Nisan 2016’dan beri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ArGe Komisyonlarında Sektör Temsilciliği;
 • Mart 2017’den beri TBD Onur Kurulu üyeliği;
 • Kasım 2017’den beri TBD Özenli Türkçe Çalışma Grubu Başkanlığı ve TBD Bilişimde Özenli Türkçe ÇG üyeliği;
 • Mart 2018’den beri Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Sanayi Kurulu üyeliği;
 • Temmuz 2018’den beri (4. ve 5. dönem) BMO Eğitim Komisyonu Başkanlığı;
 • Şubat 2019’dan beri TBD İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı;
 • Ocak 2021’den beri de köşe yazarları arasında olduğu TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeliği;
 • Ağustos 2021'den beri TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Yerli Malı Tebliği Yerli Yazılım Çalışma Grubu Başkanlığı;
 • Kasım 2021'den  itibaren İ.D. Bilkent Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Danışma Kurulu Üyeliği

görevlerini sürdürmektedir.

İlker Tabak, Mart 2017’de başladığı HÜMED Yönetim Kurulu Başkanlığını (10., 11. ve 12. dönem) sürdürmektedir.

Son güncelleme: 11.12.2021

Ayrıntılar için İ.İlker Tabak sayfasını ziyaret ediniz...