Yönetim Kurulu Başkanı

Bs. Müh. İ. İlker TABAK

Bs. Müh., İ. İlker TABAK

Yönetim Kurulu Başkanı

İ. İlker Tabak İzmir’de doğmuştur. 1982’de İzmir Atatürk Lisesi Fen Kolu'nu, 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği’ni, 2005’te Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Şubat 1987’de Bilkent Holding’e bağlı Teksis AŞ’de yazılım mühendisi olarak iş yaşamına başladı. Burada ASKİ, GAP, Çaykur, DİE (TÜİK), MEB projelerinde görev aldı. Askerlik hizmetini (Mart 1989-1990) KKK’da Asteğmen olarak yapan İ. İlker Tabak, çalışmalarına Mart 1992’de katıldığı Link Bilişim’de Yazılım Müdürü olarak devam etti. Link Bilişim’de Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ Genel Müdürlüğü YBS Olurluk Çalışması ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Otomasyonu Projesi’nin yanı sıra Link Bilişim Kurumsal Paket Çözümleri ile de çalıştı.

Mayıs 1995’te katıldığı Bilişim Ltd’de (şimdi AŞ) “Pazarlama ve Satış Müdürü” ve “Yürütme (İcra) Kurulu Üyesi” olarak Mart 2017’ye kadar görev yaptı. Bilişim AŞ’deki görevi sırasında başta Adalet Bakanlığı UYAP, Türkiye Taşkömürü Kurumu (Zonguldak) Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Ulaştırma Bakanlığı (şimdiki T.C. Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı) e-Ulaştırma Bilişim Projesi, Sivil Havacılık Bilgi Yönetim Sistemi Projesi, TÜDEMSAŞ (Sivas) ERP ve EBYS, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü (şimdiki T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) YBS, SHÇEK (şimdiki T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) YBS, Hazine Müsteşarlığı İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi (İKYS), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ERP ve EBYS, TODAİE YBS, Hacettepe Üniversitesi İKYS ve EBYS, ODTÜ İKYS, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) İKYS, Kayseri ve Civarı Elektrik T.A.Ş. İKYS projeleri olmak üzere birçok kurum ve kuruluş için yürütülen yazılım projesinde görev aldı.

Mayıs 2017’de kurduğu TBK Bilişim Sistemleri San. ve Tic. AŞ’de çalışma yaşamını sürdüren İlker Tabak, meslek yaşamı boyunca yazılım uzmanı, danışman ve proje yöneticisi olarak birçok bilişim projesinde görev almıştır.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD, kuruluşu 1971) ve TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO, kuruluşu 2012) üyesi (3. Dönem Onur Kurulu Üyesi (2016-2018), 4. Dönem BMO Eğitim Kom. Bşk. (2018-...)), Türkiye Bilişim Vakfı (TBV, kuruluşu 1995) kurucu üyesi olan Tabak, Yenişehir Gençlik ve Spor Kulübü (kuruluşu 1954) Yönetim Kurulu Üyeliği (2007-2008) ve Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED, kuruluşu 1999) Yönetim Kurulu Üyeliği de (2009-2013) yapmıştır. İ. İlker Tabak, İzmir Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği (İALMD), Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği (BİYESAM) ve Savunma, Havacılık ve Uzay Derneği (DASA) üyesidir.

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi üyesi (2015-...) de olan İ. İlker Tabak, 2017-2019 yılları arasında sektör temsilcisi olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ArGe Komisyonu Üyeliği de yapmıştır. Halen Bilkent Üniversitesi CTIS Bölümü Danışma Kurulu üyesidir (2015-...).

İlker Tabak, TBD Yönetim Kurulları’nda 19. Dönemden itibaren (Kasım 1992) Üye, Genel Yazman ve 2. Başkan ve Başkan olarak 25 yılı aşkın görev yapmıştır.

TBD Ankara Şubesi Başkanlığı (2011-2013) ve TBD Yönetim Kurulu Başkanlığı da (2015-2017) yapan İlker Tabak, TBD çatısı altında mesleki konularda çeşitli çalışma gruplarında görev almıştır. Halen TBD Onur Kurulu Üyesi (2017-...) olan İ. İlker Tabak, mesleki bildiri ve yayınlarının yanı sıra, Yayın Kurulu Üyesi ve editörlerinden biri olduğu TBD Bilişim Dergisi’nde düzenli olarak yazılar yazmaktadır. TBD Divan Başkanı da olan İ. İlker Tabak, halen TBD Özenli Türkçe Çalışma Grubu Bşk., TBD İcra Kurulu Başkan Yrd. ve TBD Yerli ve Milli Yazılım Endüstrisi ÇG Üyesidir.

Mart 2017’de başladığı HÜMED Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmekte olan İlker Tabak, evli ve iki çocuk babasıdır.

[Son güncelleme: 29 Haziran 2020]

Ayrıntılar için www.ilkertabak.com.tr sayfasını ziyaret ediniz...