Bs. Yük. Müh., Derya FINDIKOĞLU

Danışman

Derya FINDIKOĞLU (ÇOMOĞLU)

İş Geliştirme – Yazılım Danışmanı - Proje Yöneticisi

1966 yılında Ankara’da doğan Derya Fındıkoğlu (Çomoğlu), 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgiyar Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Mezuniyetinin ardından Hacettepe Üniversitesi Bilgiyar Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak iş hayatına atılan Derya Fındıkoğlu, lisans üstü eğitimini tamamladıktan sonra 1989 yılında Başbakanlık Merkez Teşkilatı Bilgi İşlem Merkezi’nin kuruluş aşamasında göreve başladı. Sistem analisti, yazılımcı ve yazılım grup sorumlusu olarak çalıştığı 9 yıl boyunca önemli projelerde görev aldı.

1998-2001 yılları arasında Ericsson Telekomünikasyon A.Ş.’de Ar-Ge mühendisi ve danışman olarak çeşitli telekomünikasyon projelerinde görev aldı.

2001 yılında ülkemizin dördüncü operatörü olan AYCELL A.Ş’nin kuruluş aşamasında hileli aboneliklerle ilgilenen birimin kurulmasını sağladı. Yurt dışından sağlanan “Fraud Management” yazılımının Türkiye şartlarına göre uyarlanmasını, yapılan analizlere göre iyileştirilmesini gerçekleştirdi.

2002-2006 yılında Havelsan A.Ş’de Fransızlarla ortak olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik uçaklarında kullanılmak üzere geliştirilen komuta kontrol yazılım projesinde değişik görevlerde bulundu. 6 ay Thales firmasının Fransa - Brest lokasyonunda çalıştı.

2006-2010 yılında Sentim AŞ firmasında belediyeler için geliştirilen kurumsal kaynak planlama ve coğrafi bilgi siteminin olduğu projenin TÜBİTAK desteği almasını ve yönetimini sağladı. Paralel olarak Enerji Bakanlığı’nın kurumsal kaynak planlama projesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi portal projelerinin yöneticiliğini yaptı.

2010 yılınının Ağustos ayında Türksat A.Ş’de Program Yöneticisi olarak Orman Genel Müdürlüğü ORBİS projesinde görev aldı. İki yılın ardından daha fazla teknik konularda çalışmak üzere Kablo Bilgi Sistemleri Direktörüğü’ne geçti. Burada tahsilat operasyon süreç sorumluluğu, fatura analistliği, problem yöneticiliği, veritabanındaki geçmiş verilerin analizinin yapılarak saptanan veri hatalarının düzeltilmesi için veri tabanı operasyonlarının yapılması konularında 8 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.

2021 yılında Arksigner A.Ş.’de ürün mimarı olarak e-imza ve kimlik tanıma çözümleri konusunda çalıştı.